Aktualności

25-02-2020

TWÓRCY STĄD. NASZE DZIEDZICTWO SZTUKI - Biblia w sztuce. Sacrum i profanum.

TWÓRCY STĄD. NASZE DZIEDZICTWO SZTUKI - Biblia w sztuce. Sacrum i profanum.

TWÓRCY STĄD. NASZE DZIEDZICTWO SZTUKI - Biblia w sztuce. Sacrum i profanum.W ramach projektu dofinansowane ze środków Gminy Jarocin zapraszamy na wykład otwarty, którego tematem będzie  Biblia w sztuce.

" Ostatnia Wieczerza " Leonarda da Vinci, " Wieża Babel" Pietera Bruegla Starszego czy 

" Sąd  Ostateczny " Michała Anioła , to obrazy powszechnie znane. Na przestrzeni  wieków  Biblia  była dla wielu artystów źródłem inspiracji, a interpretowanie jej treści było  różnorodne  w zależności od epoki i indywidualnych cech artysty. Opowiadane językiem malarstwa i rzeźby biblijne historie jawią się  w zaskakujących odsłonach i kostiumach. Podejmując tematy biblijne , szczególnie Starego Testamentu artyści mierzyli się  z trudnościami w wyobrażaniu żywiołów, powietrza, światła  i wody, ukazywania potężnych emocji bohaterów- nienawiść,  mściwość, zawiść  itp., które są wspólne  rodzajowi  ludzkiemu od prawieków bez względu na procesy  ewolucji  i upływ  czasu.

 Zapraszamy do wędrówki przez historię sztuki osnutą na wybitnych dziełach słynnych artystów, ale także tych " pomniejszych", których  prace wyróżniają się  oryginalnością i pięknem. Wzniosłe  postaci średniowiecznych fresków i bizantyjskie akcenty Duccia di Buoninsegna, eleganckie kompozycje Giotta, burzliwe wizje El Greca, " ekspresjonistyczne" i groteskowe sceny Hieronymusa Boscha oraz niezwykle realistyczne i prawdziwe " do bólu obrazy Caravaggia i piękne Madonny Botticellego, a także piety Michała Anioła, zarówno  Watykańska jak i niezwykle osobista i udręczona Pieta Rondanini. Następnie  lekkość rokoka i akademicka dokładność XIX wieku aż po wizjonerskie i mistyczne wyobrażenia religijne Salvadora Dali.Prawdziwa sztuka zawsze wzbudza podziw, uważnym oczom ukazuje uczucia, niepokoje, radości i lęki..Zdziwienie w obliczu Zwiastowania, ból Męki i Krzyża, smutek Matki nad ciałem  Syna ( Pieta ), tajemnica i wzniosły moment Zmartwychwstania aż po rozpacz i sprawiedliwość Sądu Ostatecznego. Uczuciowość i wyobraźnia, poezja i technika sprzymierzają się  ze sobą, aby stworzyć  wybitne dzieła zdolne pokonać czas.

 

 

Czwartek, 5 marca, godzina 17.00, Kawiarnia Filmowa- kino EchoDofinansowano ze środków Gminy Jarocin

powrót

© Kawiarnia Filmowa 2016. All rights reserved.
Wykonanie: yanah.info

na górę