Aktualności

16-01-2018

Władysław Podkowiński- prekursor polskiego impresjonizmu

Władysław Podkowiński- prekursor polskiego impresjonizmu

8 lutego o godz. 17:00 w Kawiarni FILMOWA- Kino ECHO odbędzie się szóste spotkanie z cyklu „MALARSTWO POLSKIE. Największe dzieła i ich twórcy”.

 

 Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na wykład poświęcony życiu i twórczości Władysława Podkowińskiego. Tworzył zaledwie dziesięć lat, ale prawie każde jego dzieło wzbudzało dyskusje, spory i polemiki. W dorobku artysty znajdują się ilustracje przedstawiające codzienne życie stolicy, budzące mnóstwo kontrowersji obrazy impresjonistyczne, a także prace o ponurej, symbolicznej wymowie. Wielki wpływ na twórczość  Podkowińskiego miał jego pobyt w Paryżu, gdzie artysta zetknął się z pracami miedzy innymi  Édouarda Maneta i Claude’a Moneta. Kolorowe płótna zrobiły na malarzu duże wrażenie i spowodowały przełom w jego twórczości. Fascynacja impresjonizmem zaowocowała wieloma pracami, które przedstawiały najczęściej krajobrazy: „Jezioro w parku”,  „Mokra wieś” czy „Poranek”, portrety oraz plenerowe scenki z niewielką ilością osób. Inspirując się impresjonistami francuskimi, artysta nie porzucił swego indywidualnego stylu. Malował obrazy mocno nasycone światłem i bogate w liczne odcienie barw, jednak z wyraźnie zarysowanymi formami. Impresjonistyczne obrazy Podkowińskiego nie zyskały pochlebnej recenzji, ówczesnej krytyki. Pod koniec życia artysta radykalnie zmienił swoje malarstwo zwracając się w stronę symbolizmu. Tworzył ekspresyjne, mroczne i tajemnicze kompozycje utrzymane w ciemnych tonach barwnych, nawiązując do wątków miłości i śmierci. Najbardziej znanym dziełem z tego okresu jest „Szał uniesień”, obraz o niezwykle dynamicznej kompozycji i intrygującej treści, łamiący wszelkie szablony sztuki, a także obyczaje. Kazimierz Przerwa-Tetmajer uznał „Szał” za manifest nowej sztuki, dzieło druzgocące wszystkie szablony artystycznego myślenia poprzedniej epoki.

Kolejny siódmy wykład z cyklu „MALARSTWO POLSKIE. Największe dzieła i ich twórcy” przybliży nam sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie odbędzie się  pierwszego marca, o godz. 17:00 w Kawiarni FILMOWA- Kino ECHO.

 

Projekt Sztuka Miasta dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin

powrót

© Kawiarnia Filmowa 2016. All rights reserved.
Wykonanie: yanah.info

na górę