Aktualności

22-02-2017

WIELCY MISTRZOWIE I ICH DZIEŁA - VII SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

WIELCY MISTRZOWIE I ICH DZIEŁA  - VII SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

2 marca o godz. 17:00 w Kawiarni Filmowa- Kino Echo odbędzie się siódme spotkanie z cyklu „Wielcy mistrzowie i ich dzieła”

Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na wykład poświęcony życiu i twórczości Gustava Klimta.

2 marca o godz. 17:00 w Kawiarni Filmowa- Kino Echo odbędzie się siódme spotkanie z cyklu „Wielcy mistrzowie i ich dzieła”

Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprasza na wykład poświęcony życiu i twórczości Gustava Klimta.

Przywódca wiedeńskiego modernizmu i współtwórca Secesji. Artysta awangardowy o wielkiej mocy twórczej, którego dzieła charakteryzują siła ekspresji, wytworna dekoracyjność i subtelny estetyzm. Gustav Klimt był wyrafinowanym twórcą wizerunków kobiet, które zdają się odległe niczym paradne bóstwa, a równocześnie są istotami przepełnionymi wibrującym erotyzmem. Znakomity portrecista austriackiego mieszczaństwa z przełomu XIX I XX wieku.

Potrafił uchwycić –zwłaszcza w wizerunku kobiet niepowtarzalny klimat ówczesnego zbytku zaprawiony nutą melancholii. „Panie Klimt, jest pan zarówno malarzem wizjonerem, jak filozofem i poeta iście nowoczesnym” Peter Altenberg. Jednym z najsłynniejszych obrazów Klimta jest Pocałunek, który stanowi kulminację „złotego okresu” w twórczości artysty. Para zakochanych zagubiona w usianej gwiazdami kosmicznej przestrzeni skąpana jest w blasku szlachetnego metalu. Historyk sztuki Werner Hofmann podkreśla, że w pocałunku Klimt „usunął z obu ciał napięcie, jakie normalnie istnieje między kobietą i mężczyzną i przeniósł ten kontrast na opozycyjne zestawienie form prostokątnych z kolistym. W ten sposób instynkt i pragnienie zostały zakodowane w postaci ornamentu.” Pocałunek Klimta stał się godłem secesji. Artysta stworzył niezwykłe dzieło oddając w lśnieniu złota niemal mistyczny blask doświadczenia miłosnego które zbawia świat. Kolejny czwartkowy wykład poświęcony będzie malarzowi norweskiemu, prekursorowi dwudziestowiecznego ekspresjonizmu europejskiego Edwardowi Munchowi. Zapraszamy na spotkanie 23 marca o godz. 17:00 w Kawiarni Filmowej- Kino Echo.

Doskonałym uzupełnieniem naszych spotkań, będzie „Wystawa na ekranie” 10 marca o godz. 15:00 zaprezentujemy Państwu pierwszy film z kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa „Osobliwy świat Hieronymusa Boscha” z Het Noordbrabants Museum w ’s-Hertogenbosch

powrót

© Kawiarnia Filmowa 2016. All rights reserved.
Wykonanie: yanah.info

na górę